Warkòwniô kaszëbistë. Rozskacënczi w PCEN-ie

Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli  zaprasza do wzięcia udziału w  szkoleniu pt. Czytanie tekstu literackiego na lekcjach języka kaszubskiego: potencjał i ogólne wskazówki pracy z lekturami z kanonu lektur. Brawãdë Jana Drzeżdżona – lektura okiem praktyka.

Czytanie jako umiejętność rozumienia i refleksyjnego przetwarzania tekstu (w tym tekstu kultury) jest jedną z najważniejszych umiejętności receptywnych zdobywanych w szkole. Podczas szkolenia odpowiemy na pytania: w jaki sposób czytanie literatury może wspomagać kształcenie sprawności produktywnych (mówienie, pisanie)? Jak uporządkować czytanie lektur, aby było ono adekwatne do rozwoju umiejętności językowych? Celem szkolenia jest poszerzenie kompetencji dydaktycznych nauczycieli języka kaszubskiego w zakresie czytania tekstów. W części warsztatowej Lucyna Sorn – nauczycielka języka kaszubskiego pokaże jak twórczo i kreatywnie można pracować z lekturą na przykładzie baśni Jana Drzeżdżona.

Szkolenie poprowadzą: część wykładową dr Justyna Pomierska (Uniwersytet Gdański),  część warsztatową Lucyna Sorn (nauczycielka języka kaszubskiego w Mostach).

Więcej informacji: www.doskonalenie.cen.gda.pl

 

Termin: 26 października 2022 (środa)  godz. 15:30-17:45

Miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębnicy Kaszubskiej, ul. Jana III Sobieskiego, Dębnica Kaszubska

Rejestracja: https://www.doskonalenie.cen.gda.pl/oferta-20-21/szkolenia-warsztaty-seminaria/warsztat-kaszubisty-inspiracje-w-pcen-ie-debnica-kaszubska/