Media i internet

Kaszubskie media i internet


4870pdf_915Pomerania

Miesięcznik społeczno-kulturalny „Pomerania” wydawany jest przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie nieprzerwanie od 1963 r. Głównym celem pisma jest informowanie o aktualnych wydarzeniach kulturalnych oraz budowanie i rozwijanie tożsamości etnicznej Kaszubów i innych grup zamieszkujących Pomorze. Na jego łamach znaleźć można artykuły na temat niełatwej historii nadmorskiego regionu, prezentacje zabytków i sztuki ludowej, teksty poruszające problematykę społeczną i gospodarczą. Nie brakuje też literatury regionalnej. Obok tekstów polskich pojawiają się pisane w języku kaszubskim lub w gwarze kociewskiej.

W dziale recenzji książkowych odnotowywane są głównie wydawnictwa dotyczące Pomorza lub te napisane przez mieszkających tu poetów i prozaików.

Miesięcznik posiada rozbudowany dział informacyjny. Publikowana jest w nim ramówka kaszubskich programów radiowych oraz adresy kościołów i terminy mszy świętych odprawianych w tym języku. „Pomerania” sprzedawana jest w salonach EMPiK w całym kraju.

kaszebeRadio Kaszëbë

Radio Kaszëbë to dynamicznie rozwijająca się stacja, która dociera do blisko 640 tys. potencjalnych słuchaczy na Kaszubach. Odbierane jest w powiatach: puckim, wejherowskim, w północnej części kartuskiego i kościerskiego, a także w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Rozgłośnia nadaje od grudnia 2004 r. ze studia we Władysławowie. Jej podstawową misją jest budowanie więzi między Kaszubami. Dwujęzyczność audycji (prowadzone są one po polsku i kaszubsku) idzie w parze z muzyczno-informacyjnym profilem radia.

Posłuchaj audycji w interneciesluchaj_icon0-new2

rgminiRadio Gdańsk

Kaszubskie programy w publicznym radiu i telewizji goszczą od 1990 r. Radio Gdańsk emituje co niedzielę godzinny program „Na Bôtach ë w bòrach”(godz.8:00), a w dni powszednie magazyn informacyjny „Klëka” (Pn. – Pt. godz. 17.30).

Posłuchaj audycji w interneciesluchaj_icon0-new2

tvp 3

Oddział Gdański Telewizji Polskiej

W gdańskim oddziale TVP S.A. realizowana jest audycja „Tedë jo”  (pierwszy i trzeci wtorek miesiąca, godz. 17.00) oraz „Rodnô zemia” (druga i czwarta niedziela miesiąca, godz. 8.05).

Zobacz audycje „Tedë jo”sluchaj_icon0-new2Zobacz audycje „Rodnô zemiasluchaj_icon0-new2

Ponadto tematyka kaszubska pojawia się w innych programach informacyjnych i reportażach przygotowywanych przez inne media nadające w Pomorskiem.

Twoja Telewizja Morska

Programy kaszubskie i o tematyce kaszubskiej nadaje również wejherowska Twoja Telewizja Morska takie jak „Klëka”, „Tu Je Nasza Zemia” (piątek 17:50) oraz „Kaszuby dotąd nieznane” co drugi wtorek o 17:50 – 21:50

Internet

Kaszubi dbają o swoją kulturę, ale też idą z duchem nowoczesności. Stąd ich coraz większa obecność w internecie. W sieci znaleźć można m.in. kaszubską wersję wikipedii, słowniki, teksty literackie, czasopisma. Oficjalną witryną Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego jest www.kaszubi.pl. Pod tym adresem znaleźć można bieżące informacje zarówno o działalności władz naczelnych organizacji, jak i jej struktur terenowych. W portalu systematycznie rozbudowywany jest dział poświęcony miesięcznikowi „Pomerania”, nieocenionemu źródłu wiedzy o regionie.