W tym roku, ze względu na obowiązujące ograniczenia związane z przeciwdziałaniem zagrożeniu zakażeniem koronawirusem SARS-Cov-2, zmagania ortograficzne przebiegały w zmienionej formule.
Konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (kategorie I-IV) został przeprowadzony tylko na etapie szkolnym w terminie 19-23 października i na podstawie przesłanych prac jury wyłoniło laureatów.
Natomiast dyktando dla dorosłych niezwiązanych zawodowo z pisaniem po kaszubsku oraz profesjonalistów (odpowiednio kategoria V i VI) zostało przeprowadzone online w sobotę 21 listopada. Za wsparcie techniczne tego dnia serdecznie dziękujemy Tomaszowi Kelerowi oraz Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku.
W XIX Dyktandzie więzło udział łącznie we wszystkich kategoriach 213 uczestników. Teksty dyktanda w Roku 2020 „100-lecia zaślubin Polski z morzem oraz powrotu Pomorza do Polski” związane były z tematyką morską i przygotowane zostały przez pracowników UG, którzy prowadzą zajęcia na kierunku etnofilologia kaszubska.
Uroczystość wręczenia nagród laureatom i osobom wyróżnionym odbędzie się 28 listopada 2020 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Redzie, przy ul Łąkowej 36. Wydarzenie to zostanie nagrane oraz udostępnione na naszej stronie oraz profilu FB.
Lista zwycięzców i wyróżnionych XIX KASZUBSKIEGO DYKTANDA
I KATEGORIA (KL. I-III SP)
I miejsce – Maria Reszka, SP w Wielkim Podlesiu
II miejsce – Maciej Landowski, SP w Kaliskach
III miejsce – Zofia Dzienisz SP nr 4 w Redzie
Wyróżnienia:
Amelia Góra, SP w Wielkim Podlesiu
Monika Musiałkowska, SP nr 6 w Rumi
II KATEGORIA (KL. IV-VI SP)
I miejsce – Hubert Kiełpiński, SP w Łebnie
II miejsce – Kinga Pobłocka, SP w Lisich Jamach
III miejsce – Lidia Zarębska, SP w Wielkim Podlesiu
Wyróżnienia:
Maja Woźniak, SP w Gowidlinie
Kinga Zaborowska, ZK w Łubianie
Witosława Dziemińska, ZS w Skorzewie
Milena Koska, ZSP w Dębnicy Kaszubskiej
III KATEGORIA (KL. VII-VIII SP)
I miejsce – Milena Świątek-Brzezińska, SP w Brzeźnie Szlacheckim
II miejsce – Krystian Slas, SP w Przodkowie
III miejsce – Oliwia Ziegert, SP w Wielkim Podlesiu
Wyróżnienia:
Amelia Lejk, SP w Jelonku
Adam Szmaglik, ZK w Łubianie
IV KATEGORIA (SZKOŁY PONADPODSTAWOWE)
I miejsce – Amelia Formela, ZSZiO w Kartuzach
II miejsce – Maria Mielewczyk, ZSZiO w Kartuzach
III miejsce – Marta Kujach, I LO w Kościerzynie
Wyróżnienia:
jury nie przyznało wyróżnień w tej kategorii
V KATEGORIA (DOROŚLI)
I miejsce – Mateùsz Titës Meyer
II miejsce – Magdalena Wojciechowska
III miejsce – Julia Jankowska
Wyróżnienia:
Mirosław Miotk
Teresa Klasa
VI KATEGORIA (PROFESJONALIŚCI)
I miejsce – Karolina Serkowska
II miejsce – Anna Wróbel
III miejsce – Dorota Miszewska
Wyróżnienia
Agata Grenwald
Paweł Wittbrodt
Jury przyznało nagrodę dodatkową za pracę najpiękniej napisaną pod względem graficznym – otrzymuje ją Paulina Bielawa z SP w Trzepowie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Teksty XIX Dyktanda Kaszubskiego
Nagrania z czytaniem tekstów konkursowych