Zespół wzbogacił się o nowe stroje!

 

Od początku września kaszubski zespół regionalny działający przy oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Stężycy może cieszyć się z nowych ludowych strojów. To wszystko, dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”, o którym informowaliśmy w marcu. Całość zadania wyniosła 19 040 zł, z czego aż 17 000 zł stanowi dotację przekazaną przez NCK.

Ambitna grupa rozpoczęła próby w połowie poprzedniego roku. Do spełnienia marzeń, czyli występów podczas wydarzeń kulturalnych czy spróbowania sił podczas konkursów regionalnych oraz ogólnopolskich, brakowało do tej pory pięknych kaszubskich strojów ludowych. Od teraz 4 członków i 4 członkinie mogą już ćwiczyć w „pełnym rynsztunku” oraz myśleć o przyszłych występach przed szerszą publicznością. Mamy nadzieję, że stężycki zespół będzie przykładem dla innych oddziałów, a liczba zespołów regionalnych w przyszłości się powiększy. Dlatego też serdecznie zachęcamy naszych członków oraz działaczy do organizacji kursów tradycyjnego tańca oraz muzyki kaszubskiej. Całkiem możliwe, że tego rodzaju działania zaowocują wykształceniem się interesujących grup oraz projektów w niedalekiej przyszłości.

Jeśli chodzi o stężycki zespół to trzymamy kciuki, życzymy samych sukcesów i czekamy na zaproszenie na pierwszy oficjalny występ!