Zaproszenie na XXI Dyktando Kaszubskie [FILM]

Już w najbliższą sobotę tj. 19 listopada w Miastku odbędzie się XXI Dyktando Kaszubskie. Wydarzenie w skali kraju niezwykłe tym bardziej na tle innych języków europejskich. Mimo, że język kaszubski uznany jest za język zanikający w konkursie tym co roku bierze udział coraz więcej osób, przyciągając nawet do kilkuset uczestników. W konkursie biorą udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Oddzielną kategorię stanowią dorośli amatorzy, dorośli profesjonaliści i nauczyciele języka kaszubskiego. Dodatkowo, w tym roku w Miastku, wybrany będzie Arcymistrz Kaszubskiej pisowni. Ta prestiżowa kategoria odbywa się raz na 5 lat, a startują w niej mistrzowie z poprzednich edycji. Do Miastka zawitają również najlepsi maturzyści z języka kaszubskiego w 2022 r., którzy otrzymają nagrody specjalne.

Teksty tegorocznego dyktanda dla kategorii I, II oraz III będą dotyczyć popularnej postaci we współczesnej literaturze kaszubskiej – „Bycia” z Bytowa. Uczestnicy pozostałych kategorii zmierzą się z tekstami Piotra Dziekanowskiego i literaturą science fiction po kaszubsku .

Należy zaznaczyć, że konkurs to nie tylko samo pisanie dyktanda, ale także szereg atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję przez organizatorów. Czynny udział w imprezie bierze udział Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Gmina Miastko, Starostwo Powiatowe w Bytowie, Towarzystwo Historyczne Regionu Miasteckiego, Miasteckie Stowarzyszenie Motocyklowe GRYF, oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Drużyna Grodu Rummela” Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Jan Wyrowiński prezes ZK-P oraz Burmistrz Miastka. Uroczyste Dyktando Kaszubskie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury-Państwowego Funduszu Celowego. Patronat Naukowy objął Instytut Kaszubski z Gdańska oraz Rada Języka Kaszubskiego.

Zapraszamy do Miastka już w tą sobotę na największe święto języka kaszubskiego w Polsce jak i na świecie. Każdy może wziąć udział w tym wydarzeniu i zakosztować kultury i języka Kaszubów i Pomorzan. Impreza odbywać się będzie przez cały dzień w Szkole Podstwowej nr 3 przy ul. Wrzosowej 1 w Miastku. Zaczynamy już od godziny 9.00. Do zobaczenia w Miastku już w tą sobotę.

Marek Wantoch Rekowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury