Mecz Kaszubski 2022 za nami!

Kaszubski mecz na Ergo Arenie, w którym rywalizowali Trefl Gdańsk oraz LUK Lublin, zakończył się zwycięstwem gdańskich lwów. Na pewno olbrzymi wkład w wynik 3:0 dla gospodarzy miał wspaniały doping, który niósł się z gardeł 6550 kibiców zgromadzonych na hali, z czego aż połowę stanowiły dzieci z kaszubskich szkół zaproszone przez Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Szkoły, których uczniowie brały udział w konkursie plastycznym pt. „Wybicki dla Kaszub”, otrzymały darmowe wejściówki na to wyjątkowe wydarzenie i jak zawsze nie zawiedli wspierając z całych sił gdańskich siatkarzy (o wynikach konkursu można przeczytać tutaj).

Była to już siódma edycja wydarzenia z cyklu „Aktywne Kaszuby”, którego celem jest poszerzanie wiedzy o małej ojczyźnie, jak również integracja dzieci i młodzieży interesującej się swoim regionem. Zadaniem projektu jest również propagowanie i rozwój sportu oraz aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie uczniowie uczący się języka kaszubskiego.

Przed meczem można było usłyszeć krótki wywiad z Przemysławem Reyem z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie na temat patrona zarówno konkursu plastycznego, jak i roku, czyli Józefa Wybickiego. Ponadto zgromadzeni brali udział w quizach nt. piłki siatkowej oraz Trefla Gdańsk, próbowali swoich sił w kaszubskich sportach czy mieli okazję skorzystać ze stoisk ZKP oraz twórców ludowych. Muzycznie wydarzenie uświetniła Weronika Ceynowa. Podczas otwarcia siatkarskiego spotkania zaśpiewano kaszubski oraz polski hymn. Mecz był transmitowany w Polsacie Sport.

Poniżej zamieszczamy link z pełną galerią zdjęć z tego wydarzenia (fot. Paweł Wiczyński):

???? https://photos.app.goo.gl/QBdJnuHJMgCtbbxr7