VII Letnia szkoła języka kaszubskiego, kultury i historii Kaszub na półmetku

Tradycyjnie na początku wakacji odbywa się w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy Letnia szkoła języka kaszubskiego, kultury i historii Kaszub. W tym roku rozpoczęła się ona 30 czerwca i potrwa do 13 lipca. Tym razem uczestniczy w niej 26 osób, które przyjechały z Lublina, Pardubic, Poznania, Warszawy oraz oczywiście różnych zakątków Pomorza. Są to głównie naukowcy (slawiści, językoznawcy), nauczyciele języka kaszubskiego i studenci chcący wzbogacić swoją wiedzę na temat Kaszub. 

Każdy dzień roboczy zaczynają pięciogodzinnym lektoratem języka kaszubskiego (w dwóch grupach: poczatkującej i zaawansowanej), a popołudnia spędzają na wykładach lub warsztatach związanych ze specyfiką Kaszub. Uzupełniane są one wycieczkami studyjnymi po najbliższej okolicy, a weekendy poświęcone są na zapoznanie się z działalnością głównych instytucji kultury regionu (np. w minioną niedzielę odwiedzili m.in. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, w sobotę będą we Wdzydzach i Wirtach, a w niedzielę w Swołowie i Klukach). 

Aby zbliżyć się do przyrody wieczorem 6 lipca zmierzyli się z łagodnymi nurtami Młosiny i Zbrzycy pokonując kajakami odcinek Leśno-Rolbik. Dla niektórych osób było to pierwsze doświadczenie z kajakarstwem i możliwość poznania Kaszub od jednej z najbardziej urokliwych perspektyw. VII Letnia Szkoła potrwa jeszcze tydzień, ale już wiadomo że grupa zaawansowana postawiła sobie za cel (pod nadzorem lektorów) przygotowanie we współczesnej pisowni kaszubskiej publikacji podań zebranych na Pomorzu w dwudziestoleciu międzywojennym. Zajęcia zakończą się we wtorek 13 lipca.