Tczëwôrtny Szkólny kaszëbsczégò jãzëka
Za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. Czas kiedy będziecie Państwo odkrywać, po raz kolejny, a niekiedy po raz pierwszy, piękno naszej małej ojczyzny swoim uczniom.
Jesteście Państwo na pierwszej linii zmagań o zachowanie kaszubszczyzny. Mogę bez przesady powiedzieć, że jej przyszłość w ogromnym stopniu znajduje się w Waszych rękach. Jej przetrwanie zależy od tego, czy i w jakim stopniu zainspirujecie kolejne pokolenia młodych Kaszubów do zainteresowania naszą kulturą i historią, a nade wszystko rozbudzicie w Waszych uczniach potrzebę znajomości języka kaszubskiego i dumę z przynależności do naszej kaszubskiej wspólnoty. Chciałbym Państwu gorąco podziękować, za wszystko co dotychczas zrobiliście dla sprawy kaszubskiej oraz życzyć wielu ciekawych pomysłów na inspirującą kaszubską drogę z uczniem oraz niegasnącej energii i satysfakcji płynącej z pracy z dziećmi i młodzieżą
A już dziś kieruję do Państwa zaproszenie i mam ogromną nadzieję, że licznie Państwo przybędziecie do Gdańska, aby wspólnie świętować II Dzień Edukacji Kaszubskiej. W ubiegłym roku Zarząd Główny ZKP postanowił, że dzień 7 września obchodzony będzie jako Dzień Edukacji Kaszubskiej. Ustanowiony on został na pamiątkę uchwalenia Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku, która po raz pierwszy w historii umożliwiła organizację nauczania języka kaszubskiego w szkołach. DZIEŃ EDUKACJI KASZUBSKIEJ – to szczególny dzień dla nauczycieli kaszubistów, ale także dla wszystkich tych, dla których edukacja kaszubska i nasza rodnô mòwa są priorytetami w pracy społecznej czy zawodowej. To również okazja do spotkania się pedagogów z różnych stron Kaszub i wymiany swoich doświadczeń.
Uroczysta gala z okazji Dnia Edukacji Kaszubskiej, odbędzie się 8 września 2023 r. o godz. 18.00 w Sali „Niebo Polskie” dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku.
Podczas uroczystej gali m.in. wręczymy po raz trzeci nagrodę „BËLNY SZKÓLNY” oraz wyróżnienia. Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w 2020 roku po raz pierwszy ogłosił konkurs na najlepszego, wyróżniającego się swoją pracą dydaktyczną i społeczną nauczyciela języka kaszubskiego i przyznał nagrodę „Bëlny Szkólny”. Konkurs honoruje wybitnego nauczyciela, który w sposób szczególny przyczynia się do umocnienia więzi uczniów z małą ojczyzną oraz do zachowania, rozwoju języka i kultury kaszubskiej. Trzecią edycję konkursu ogłosiliśmy w bieżącym roku i kolejni nauczyciele dołączą do grona laureatów i wyróżnionych nagrody „Bëlny Szkólny”. Poznamy ich podczas gali – święta kaszubskiej edukacji, na którą jeszcze raz bardzo serdecznie zapraszam.
Do ùzdrzeniô we Gduńskù
Jan Wyrowiński
Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego