Promocja nowego podręcznika do nauki języka kaszubskiego

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Kuratorium Oświaty w Gdańsku

Szkoła Podstawowa

im. ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach

zapraszają

na promocję i prezentację nowego podręcznika

do nauki języka kaszubskiego w szkole podstawowej

Kaszëbsczi òdkriwca kl. VII

autorstwa Emilii Maszke

Kaszëbsczi Òdkriwca kl. VII  to kolejna część z zaplanowanej, przez autorkę Emilię Maszke, serii podręczników do nauki języka kaszubskiego dla uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VIII). Na serię składa się pięć podręczników zawierających treści zarówno z literatury jak i nauki o języku kaszubskim.

Do stworzenia podręczników wykorzystano teksty literackie wskazane w podstawie programowej jako lektury obowiązkowe. Treści nauczania w każdej klasie obejmują w szczególny sposób pewne kręgi tematyczne i tak: w klasie czwartej treści dotyczą najbliższego środowiska, tradycji, zwyczajów związanych z poszczególnymi porami roku. Świat baśniowy przeplata się ze współczesnymi przygodami rówieśników: Macka i Balbiny. W klasie piątej zaplanowano tematykę legend, baśni, bajek i mitów kaszubskich. Nie zabrakło również klasyki literatury kaszubskiej, w tym fragmentów powieści Aleksandra Majkowskiego. Kontynuowane jest poznawanie i przybliżanie kolejnych tradycji i obrzędów oraz zgłębianie wiedzy historycznej odkrywanej w tekstach literackich. Klasa szósta pozna różnorodność Kaszub zarówno w wymiarze językowym jak i geograficznym czy niematerialnym. Przybliżone zostaną sylwetki klasyków literatury kaszubskiej oraz fragmenty ich dzieł. 

Treści w klasie siódmej skupione są wokół tematyki przyjaźni, podróży, metafizyki i przeznaczenia, nie zapominając o ważnych uroczystościach, wydarzeniach czy świętach i związanych z nimi tradycjach.