Òstóń doma i słëchôj, czëtôj pò kaszëbskù

Co robić w tym trudnym czasie społecznej kwarantanny – pomysłów mamy dla Was wiele: można grać w kaszubskie planszówki, oglądać filmy o tematyce pomorskiej na portalu wirtualnekaszuby.com, słuchać muzyki, zgłębiać tajniki rodnej mowy – tu pomocą na pewno służy portal edukacyjny skarbnicakaszubska.pl. A może to idealny moment, aby nadrobić zaległości i wsiąknąć w świat kaszubskich książek….odkładanych na półkę na potem… Można pogłębić swoją wiedzę na jakiś temat lub po prostu zanurzyć się w świat fikcyjnej fabuły i odciąć się na chwilę od stresującej rzeczywistości.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w ramach ogólnopolskiej kampanii #ZostańWDomu zainicjowało akcję Òstóń  doma i słëchôj, czëtôj pò kaszëbskù.  

Chętni lektorzy przenoszą słuchaczy, tych małych i dużych, w świat niesamowitych przygód kaszubskich krôsniąt, stolemów, zwierząt, ludzi, spisanych przez m.in. Alojzego Nagla, Franciszka Sędzickiego, Annę Łajming, Jerzego Sampa, Janusza Mamelskiego, Jana Patocka, Jana Drzeżdżona, Aleksandra Majkowskiego…

Na inicjatywę Zrzeszenia odpowiedziało już kilkanaście osób z różnych  stron Kaszub. Z Sierakowic, Koloni, Słupska, Rokit, Mojusza, Brzeźna Szlacheckiego, Wielkich Chełmów, Kalisza, Ugoszczy, Lipusza, Lubocina, Rumi, Brus, Liniewa, Pomlewa, Głodowa, Wielkiego Klincza … są to szkólny języka kaszubskiego, studenci z Klubu Studenckiego „Pomorania”, członkowie Zrzeszenia.

Jeżeli ktoś z Państwa  ma ochotę przeczytać bajkę i udostępnić swoje nagranie, prosimy o kontakt na edukacja@kaszubi.pl

A tymczasem zapraszamy do oglądania i słuchania nagrań. Życzymy miłego odbioru.