Nauka języka kaszubskiego online

Pòczestny Szkólny kaszëbsczégò jãzëka,

w tym trudnym czasie, kiedy stanęliście Państwo przed nowymi zadaniami organizacji nauczania na odległość, przypominamy i zachęcamy do skorzystania z zasobów portali edukacyjnych ZKP: skarbnicykaszubskiej.pl, wirtualnekaszuby.com oraz akademiabajkikaszubskiej.pl

Znajdziecie tam Państwo bardzo dużo ciekawych materiałów do realizacji lekcji, i co ważne na dziś, łatwo dostępnych dla uczniów.

 

Portal edukacyjny Skarbnica Kaszubska to baza wiedzy, materiałów i pomysłów, dzięki którym z jednej strony w łatwy i przyjemny można przygotować, również online, lekcje języka kaszubskiego dla uczniów wszystkich etapów edukacyjnych. Z drugiej strony      pozwala doskonalić się i kształcić wszystkim tym, którzy chcą rozwinąć swoją wiedzę o regionie, chcą podjąć studia związane z Kaszubami, są początkującymi nauczycielami bądź po prostu pasjonatami.

 

skarbnica kaszubska logo

Na portalu znajdują się m.in.:

 

 


Natomiast portal Wirtualne Kaszuby to skarbnica filmów o Kaszubach. Na stronie znajdują się filmy edukacyjne, dokumentalne pokazujące kulturę, historię, geografię Kaszub czy relacje z ważnych wydarzeń dla społeczności kaszubskiej (m.in. Zjazdy Kaszubów, 60-lecie ZKP, warsztaty dla młodzieży Remusowa Kara). Pamiętajmy, że film, to nie tylko przydatny środek dydaktyczny, ale i ważny tekst kultury, atrakcyjny dla dzieci i młodzieży.

Aby ułatwić  „wanożenie” po stronie poniżej plik z zawartością portalu podzielona na kategorie:

  • KULTURA / JĘZYK/ LITERATURA /EDUKACJA
  • POSTACI
  • MUZEA
  • MUZYKA
  • HISTORIA
  • MIEJSCA
  • TURYSTYKA
  • RELACJE Z WYDARZEŃ
  • ANIMACJA POKLATKOWA

POBIERZ -> kliknij

 


Na portalu  akademiabajkikaszubskiej.pl znajdują się audiobooki z regionalnymi bajkami m.in. Alojzego Nagla, Franciszka Sędzickiego, Anny Łajming, Jerzego Sampa, Janusza Mamelskiego,  ze Słownika Bernarda Sychty (oprac. G.J. Schramkego) czy  opublikowanymi w „Gryfie”. Audiobooki z opowiadaniami o losach tytułowych bohaterów: Macka, Balbiny czy wierszami Stanisława Jankego czy Tomasza Fopkego. Dla starszych pierwsze słuchowisko science-fiction na podstawie książki Jana Natrzecégò Kaszëbògònia. Wszysko jest przeczytane w języku kaszubskim!

W tym roku mija 12 lat od wydania pierwszej płyty z serii  Akademia Bajki Kaszubskiej i zainaugurowania wspólnej kampanii społecznej ZKP i Radia Gdańsk „Kaszubskie bajania”. Inicjatywa powstała z myślą o dzieciach, aby już od najmłodszych lat zapoznawały się z dziedzictwem kulturowym Kaszub i czytały po kaszubsku oraz o nauczycielach, aby nagrania mogły posłużyć im jako pomoc dydaktyczna a lekcjach.

 

 

Serdecznie zapraszamy do oglądania webinariów i inspirowania się pomysłami na interesujące lekcje języka kaszubskiego w ramach cyklu „Kaszëbsczé webinaria – chcemë le sã inspirowac”. Podczas wirtualnych spotkań nauczyciele pokażą Wam jak tworzyć ciekawe kaszubskie pomoce edukacyjne w formule online.