„Kaszubskie Bajania” festyn dla dzieci w Kościerzynie

"Kaszubskie Bajania" festyn dla dzieci w Kościerzynie

Termin: 15 września 2013 roku


 


Zagan Acoustic w studiu Radia Gdańsk

Niedawno w studiu Radia Gdańsk oprawę muzyczną do kaszubskich bajek tworzył Zagan Acoustic. W skład zespołu wchodzą absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, którzy w swojej twórczości inspirują się m.in. muzyką folkową i jazzową.

Artyści stworzyli ilustrację dźwiękową do kaszubskich bajek w interpretacji m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, piosenkarki Natalii Schroeder, wiceprezydenta Gdańska Macieja Lisickiego, prezesa Radia Gdańsk Lecha Parella, prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego, czy gdańskiego fotografa Macieja Kosycarza.

Promocja płyty już wkrótce. 15 września 2013 roku, na Rynku Miasta w Kościerzynie odbędzie się bajkowa impreza, promująca III część „Najpiękniejszych bajek i baśni kaszubskich”, której towarzyszyć będzie wiele atrakcji dla najmłodszych. W programie wydarzenia m.in. gry, zabawy, konkursy dla dzieci, a przede wszystkim występy zespołów dziecięcych. Gwiazdą wieczoru będą Czarodzieje z Kaszub – rockowy zespół występujący z własnym, autorskim materiałem (autorem muzyki i tekstów, oraz realizatorem dźwięku i producentem jest Marek Teterycz). Czarodzieje z Kaszub to jedyny tego typu zespół na Pomorzu.

Kaszubskie Bajania to wspólne przedsięwzięcie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Radia Gdańsk.  Kampania powstała z myślą o dzieciach, aby już od najmłodszych lat zapoznawały się z dziedzictwem kulturowym Kaszub. Celem kampanii między innymi jest podniesienie świadomości w społeczeństwie o roli czytania dzieciom. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zachęca placówki oświatowe, biblioteki i swoje oddziały do organizowania w kolejnych tygodniach spotkań promujących czytelnictwo wśród najmłodszych. Słuchanie bajek to najlepsza metoda, aby rozwijać dziecięcą wyobraźnię, a także by zapoznawać najmłodszych ze światem kaszubskich podań i legend o Stolemach oraz krosniãtach.