Bajkowy Festyn Rodzinny 2023 za nami!

Wczoraj na placu Jana Pawła II w Kościerzynie odbył się XII Bajkowy Festyn Rodzinny, podczas którego promowaliśmy kaszubskie czytelnictwo wśród najmłodszych. W tym roku wraz z festynem odbywał się piknik strażacki, a dzieci miały możliwość więcej dowiedzieć się o zawodzie, który cieszy się w Polsce największym zaufaniem społecznym.

Wydarzenie otworzyli: Burmistrz Kościerzyny, Michał Majewski, wiceprezeska ZKP, Bożena Ugowska, dyrektor biura ZG ZKP, Łukasz Richert, dyrektor Kościerskiego Domu Kultury, Jan Dietrich, a także ogn. Błażej Głodowski. B. Ugowska przeczytała okolicznościowy kaszubski wiersz o Straży Pożarnej:

Straż ògniowô


Chùtkò nëkô straż ògniowô
Czëc syrenã sygnałową
Wszëscë z drodżi jim zjéżdżają
I w ten spòsób pòmôgają


Òni do wëpadkù spieszą
Bez ùrzasu w òdżin skòczą
Z wiôlgą wòdą sã biôtkùją
Nigdzë sobie nie fòlgùją


Pùjk na drzewie – radã dadzą
Z gniôzdã łasëc so pòradzą
Pierszi wiedno są gdze trzeba
Bë sã nóm nie stała szkòda

Dla dzieci, jak co roku, przygotowaliśmy szereg atrakcji: konkurs plastyczny, występy dziecięcych zespołów ludowych (Zespół Pieśni i Tańca „Młoda Kościerzyna” i „Kalësczé dzôtczi” zespół dziecięcy ze szkoły w Kaliskach), czytanie bajek ze sceny, warsztaty artystyczne, zumba z Anną Cupą i jej podopiecznymi z SP w Łubianie, a ze strony mundurowych mogliśmy liczyć zarówno na prezentację wozu strażackiego i pełnego rynsztunku, pokaz specjalnie szkolonych psów, jak i naukę udzielania pierwszej pomocy. Wydarzenie ze sceny poprowadził Piotr Lessnau z Radia Gdańsk.

W tym roku promowaliśmy książkę „Podania kaszubskie / Kaszëbsczé pòdania” Leona Heykego wraz z płytą. Fragmenty publikacji na scenie czytali: Ewelina Stefańska (biuro ZG ZKP, oddział gdański ZKP), Iwona Makurat (ZKP o/Kościerzyna, nauczycielka kaszubskiego w I LO w Kościerzynie i w SP w Skorzewie), ogn. Błażej Głodowski i Marta Majewska (Klub Studencki “Pomorania”).

Uczestnicy festynu mieli okazję wziąć udział w konkursie kaszubskich słówek strażackich oraz w konkursie plastycznym pt. „Strażak na Kaszubach”. W tym drugim na podium stanęły dzieci ze szkół w Skorzewie, Kościerzynie, Dziemianach i Kolonii. 


Organizatorami wydarzenia byli Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Burmistrz Miasta Kościerzyny, Ochotnicza Straż Pożarna w Kościerzynie, KP PSP Kościerzyna, KDK Kościerzyna.