Bajkowo i słonecznie na kościerskim rynku!

W niedzielę, 26 września, do Kościerzyny przybyło kilkaset dzieci wraz z rodzicami i opiekunami, a to wszystko za sprawą odbywającego się tam X Bajkowego Festynu Rodzinnego, który jest coroczną inauguracją akcji pt. „Kaszubskie Bajania”. Celem projektu jest zapoznawanie najmłodszych z dziedzictwem kulturowym Kaszub oraz promocja czytania po kaszubsku. 

Festyn na zalanym Słońcem kościerskim rynku poprowadził Robert Groth, który rozpoczął wydarzenie ze sceny wraz z Prezesem ZKP Janem Wyrowińskim, burmistrzem Kościerzyny Michałem Majewskim, reżyserem realizowanych audiobooków Jackiem Puchalskim, dyrektorem biura Zarządu Głównego ZKP Łukaszem Richertem oraz reprezentującą Radio Gdańsk – Tatianą Slowi.

W tym roku w ręce przybyłych na wydarzenie dzieci oddaliśmy przygody Remusa, które napisane zostały z myślą o najmłodszych czytelnikach przez Aleksandrę i Dariusza Majkowskich („Przigòdë Remùsa. Na pustkowiu”). W projekcie wzięło udział 24 rodziny z całych Kaszub, którzy stworzyli niesamowite interpretacje poszczególnych rozdziałów książki (zdjęcia z produkcji audiobooka znajdziecie TUTAJ). Wszystkich biorących udział w projekcie zaproszono na scenę oraz wręczono egzemplarze audiobooka, dyplom z podziękowaniami oraz upominki. 

W ramach festynu na scenie pojawiły się Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna” oraz Zespół folklorystyczny „Kaszubskie Nuty”, a Anna Cupa wraz z Kaszubskim Zespołem „Łubiańsczé Gzubë” zaprosili zgromadzone pod sceną dzieci do tańca w rytm kaszubskiej zumby.

Głównym punktem programu festynu był tradycyjnie konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Kaszubska kraina bajki”. Najmłodsi z zapałem zabrali się do przelewania na papier postaci oraz krain z swoich ulubionych kaszubskich książek, a najlepsi młodzi artyści otrzymali na scenie na zakończenie festynu nagrody z rąk koordynatorki całego wydarzenia – Lucyny Radzimińskiej.

W czasie Bajkowego Rodzinnego Pikniku odbyło się również wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Tożsamość w obiektywie”, który zorganizowało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie we współpracy z Urzędem Statystycznym w Gdańsku pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Bielang. Celem konkursu było wyrażenie jak dzieci i młodzież rozumieją przynależność do regionalnej wspólnoty. Tematyka konkursu nawiązywała do obecnie trwającego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (nagrodzone prace zobaczycie TUTAJ).