28 października bieżącego roku w Brusach odbyło się kolejne warsztaty z cyklu „Spotkania dla piszących po kaszubsku w 2017” zorganizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz miesięcznik społeczno-kulturowy „Pomerania”, dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wszystko rozpoczęło się od podziału tematów prac wśród uczestników przez Dariusza Majkowskiego. Z racji, że warsztaty te odbywały się na Zaborach, części Kaszub, której nie ominęła sierpniowa wichura, znalazły się tematy dotyczące uszkodzeń w mieście i okolicy.
Jednym z ważniejszych tematów była chata Józefa Chełmowskiego, której wiatry nie oszczędziły swej mocy. Wyniki wywiadu z rodziną twórcy możemy przeczytać w grudniowym numerze „Pomeranii”. Kolejną sprawą, którą poruszono było Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące. W związku tym spotkaliśmy się z uczniami oraz Panią Felicją Baska-Borzyszkowską, która opowiedziała o historii tego miejsca aż do czasów współczesnych. Ostatnim tematem był założony w 1978 roku Teatr „Zaboracy”. O tradycjach, spektaklach i uczestnikach opowiedziały nam Danuta Miszczyk i Irena Peplińska. Wieczorem przyszedł czas podsumowań. Każda z grup uczestników przedstawiła, jakie informacje udało się jej zebrać.
Następnie spotkaliśmy się z Stanisławem Kobusem i Krzysztofem Gradowskim. Jeszcze bardziej przybliżyli nam oni skutki sierpniowej nocy. Opowiedzieli też o odbudowie pomnika Jana Karnowskiego na bruskim cmentarzu.
W niedzielę z samego rana zebraliśmy się w sali konferencyjnej by obejrzeć krótkometrażowy film „Wieszczi” produkcji Red Horizont Studio. O pomyśle, pracy na planie zdjęciowym opowiedział Piotr Kwidziński, reżyser i scenarzysta produkcji o postaci z kaszubskiej demonologii. Następnie rozpoczęła się dyskusja, czy przez tego typu filmy, publikacje, itp. można przyciągnąć i zainteresować młodych ludzi własnym regionem i kulturą. Teksty powstałe na warsztatach można przeczytać w miesięczniku „Pomerania”.
Ewa Nowicka
Projekt realizowany jest dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji