Wejherowo i Kalwaria Wejherowska

Wejherowo i Kalwaria Wejherowska

Aleksandra Kurowska


Zapraszam Państwa na wycieczkę po miejscu, które pachnie różami. Każdy zakątek przepełniony jest duchem historii i wiary. Duchowa stolica Kaszub z ponad 350 letnią historią zaprasza do doświadczenia magii symbolu i ducha kaszubskości.

Chciałabym zaproponować Państwu kilka tras zwiedzania miasta Wejherowa oraz Kalwarii Wejherowskiej. Wycieczki zaprojektowane są z myślą o małych dzieciach, młodzieży, ale również dorosłych pasjonatach odkrywania grodu Jakuba Wejhera.

Edukacja regionalna to powrót do mikroświata – odkrycie go na nowo i pokochanie zakątków, które wspólnie tworzą kaszubską ‘małą ojczyznę’. Poznanie swojego otoczenia jest koniecznie do budowania tożsamości indywidualnej i świadomości kulturowej.

Zwiedzania może trwać od 1, 5 do 3 godzin i może stać się doskonałym uzupełnieniem lekcji języka kaszubskiego.

TRASA DLA NAJMŁODSZYCH: Szlak „róży”- nawiązujący do herbu naszego miasta

1) Na początek zapraszam do zwiedzenia ponad 100 letniego Ratusza – po uprzednim umówieniu się telefonicznym możliwe zwiedzanie z przewodnikiem. Tam poznacie historię osady Wejheropolis, cudowną moc wiary, odwagę Jakuba Wejhera oraz spotkacie więźnia, który już od kilku lat odsiaduje wyrok w ratuszowym więzieniu.

Waszym zadaniem będzie odnalezienie róż, które ukryte są na/ w Ratuszu. Powodzenia!

Wychodząc z Ratusza nie zapomnijcie pomachać Jakubowi Wejherowi!

2) Czas na wyjątkowe miejsce – XVII wieczny Kościół pw. Św. Anny. Podejdźcie blisko ołtarza. Po prawej stronie zobaczycie obraz słynący łaskami – to Matka Boska Wejherowska. Uzdrowienie Chorych na Duszy i na Ciele. Czy co symbolizuje róża w chrześcijaństwie?

Znajdźcie kilka róż – namalowaną, z bursztynu oraz znajdująca się na witrażu.

Dla odważnych – czas na zejście do krypt. Znajdziecie tam między innymi grobowiec rodzinny Wejherów. Zanim zejdziecie po stromych schodach, poszukajcie róż nad wejściem.

3) Wyruszamy teraz w dłuższą trasę w kierunku Kapliczki Pałac Piłata (na mapce kapliczka nr 11) . Będzie to dla Was okazja do odszukania ukrytych w lesie stacji Drogi Krzyżowej, a pośród nich wyjątkowej kapliczki-Spotkanie z Matką Bożą. Przyjrzyjcie się uważnie.

Co znajduję się na suficie tej kapliczki? Jaki ma kształt sama budowla? Co wam to przypomina?

4) Wspaniale się spisaliście! Czas na powrót – tym razem przez park im. Aleksandra Majkowskiego. Odszukajcie w nim piękną i pachnącą ‘Aleje różaną’!

Ile róż udało wam się znaleźć w na wejherowskim szlaku? Gdzie ukryły się te piękne kwiaty w Ratuszu, Kościele, Kapliczce? Ile potraficie wymienić?

Jeśli uda Wam się wspomnieć choćby pięć to zasłużyliście na nagrodę! Stańcie przodem do Pałacu Przebendowskich – za pałacem po prawej stronie znajduję się wspaniałe miejsce zbudowane specjalnie dla Was, dla poszukiwaczy tajemniczych róż! Bawcie się dobrze!

TRASA DLA MŁODZIEŻY: Szlakiem XVII wiecznych przestrzeni

1) Wspólne zwiedzanie z przewodnikiem należy rozpocząć od pomnika Jakuba Wejhera. Następnie udajcie się do Ratusza – tam zapoznacie się z historią Wejherowa oraz rodu Wejherów. Będzie to również okazja, żeby zobaczyć makiety miasta oraz Kalwarii. Ponadto będziecie mogli zobaczyć gdzie obradują Radni Miasta Wejherowa.

2) Kolejnym zabytkiem jest Kościół pw. Świętej Trójcy – pierwszy, jaki powstał w Wejherowskiej Woli

3) Kościół pw. Św. Anny wraz z kryptami (pod nr tel. 058 672 17 55)

4) Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Zaprasza na ciekawe wystawy (m.in. Muzyczne instrumenty Kaszub czy Diabły w kulturze Kaszub) warsztaty oraz lekcje muzealne ( po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 58 736 18 21 lub mailowymsekretariat@muzeum.wejherowo.pl)

5) Spacer przez zespół pałacowo-parkowy w kierunku pierwszej stacji Drogi Krzyżowej. Proponuję zwiedzanie kapliczek Pałac Piłata, Podjęcie Krzyża, Pierwszy Upadek Chrystusa, Spotkanie Chrystusa z Matką Bożą, Kaplica Cyrenejczyka.

TRASA KASZUBSKIEGO PIELGRZYMA

1) Na początek trochę historii ruchu pielgrzymkowego oraz podań ludowych o zbłąkanych duszach czyśćcowych i ogromnej roli Kalwarii w odprawianiu pokuty. Jerozolima Kaszubska – perła architektury sakralnej Polski północnej – to duchowa przestrzeń biblijnych wzgórz Góry Oliwnej, Syjonu i Golgoty, miejsce Marii i Jezusa, dlatego Kaszubski Pielgrzym poznać ją może, jako pątnik, przemierzając Drogę Krzyżową (14 kaplic) bądź podążając Dróżkami Matki Bożej. Dla wprawionych pielgrzymów polecam cały zespół 26 kapliczek rozmieszczonych na morenowych wzgórzach.(Zob. mapka). W Klasztorze O.O. Franciszkanów nabyć można Przewodnik Pielgrzyma oraz Modlitewnik Kalwaryjski.

 

SZLAKI LITERACKIE

Sługa Boży Ojciec Ambroży

Dla wszystkich, którzy kochają literaturę- gorąco polecam książkę Augustyna Necla „Nie rzucim ziemi” oraz prześledzenie wspólnie z uczniami losów Ojca Ambrożego i wytyczenie trasy, którą podążał. Następnie wspólne przejście przez owe tajemnicze zakątki Wejherowa z XIX wieku

O panu Czorlińscim- rowerowo

Kolejnym literackim wyzwaniem jest książka Hieronima Derdowskiego (1852-1902), poety i pisarza kaszubski  „O panu Czorlińscim co do Pucka po sece jachoł”  – zachęcam do rowerowej przejażdżki trasą poematu.

SZLAK ALFABETU KASZUBSKIEGO

Zwiedzanie miasta, które jednocześnie uwzględnia poznanie kultury oraz języka kaszubskiego. Turyści  poznają miasto kierując się szlakiem alfabetu zaczynając od rzeźby kamiennej z napisem; To je krótczé, to je dłudzé, to kaszëbskô stolëca. Szlak nadal w budowie.


Polecam strony:

http://www.kalwariawejherowska.pl

http://www.muzeum.wejherowo.pl

http://zobaczwejherowo.pl