To nie je bôjka, to je prôwdzëwô prôwda. Opowiadanie w dydaktyce języka kaszubskiego

KONFERENCJA |25.09.2024 R.| GDAŃSK | GODZ. 9.00-14.00

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli  zapraszają do wzięcia udziału w konferencji  na temat:

To nie je bôjka, to je prôwdzëwô prôwda. Opowiadanie w dydaktyce języka kaszubskiego

Konferencja odbędzie się  w dniu 25 września 2024 r.  od  godz. 8.30  do  godz. 14.00 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. (ul. Wita Stwosza 55,  aula 1.45)

Uczenie się (nie tylko na filologicznych przedmiotach szkolnych) często sprowadza się do umiejętności opowiadania: przebiegu zdarzeń, uczestnictwa w nich, albo procesów historycznych, biologicznych, chemicznych, fizycznych… Podczas konferencji skupimy się przede wszystkim na doświadczeniu literackim, czyli na czytaniu kaszubskich opowiadań dla dzieci i młodzieży oraz na pisaniu opowiadania jako sposobie przetwarzania i dochodzeniu do pełnego zrozumienia czytanego tekstu.

Przegląd współczesnej prozy kaszubskiej w takim zakresie przedstawi dr Grzegorz Schramke, a etapy i uwarunkowania uczenia się pisania opowiadania (od klas najmłodszych do maturalnych) – dr Justyna Pomierska. Warsztaty dla uczestników konferencji przygotują dr Aleksandra Majkowska – współautorka serii książeczek z Werónką, dr Ewa Andrzejewska – glottodydaktyk, a także nauczycielka języka kaszubskiego – Anna Cupa. Wyjątkowe zainteresowanie czytelników kaszubskiej książki powinna wzbudzić rozmowa z pisarzami kaszubskimi, którą poprowadzi dr Joanna Ginter.

PROGRAM KONFERENCJI

9.00 Czym jest Kaszubopedia i jak z niej korzystać w szkole i nie tylko? Zaprezentują studenci etnofilologii kaszubskiej

9.30 Uroczyste otwarcie

9.45 Wykłady plenarne

dr Grzegorz Schramke, „Ana jacha na pòtkanié z przigòdą…” – dzysdniowô kaszëbskô proza dlô dzecy i młodzëznë. Przezérk, tematika, lëteracczé wôrtnotë

dr Justyna Pomierska, Czedë? Za czim? Jak? Uczymy pisać opowiadanie na lekcjach języka kaszubskiego

11.00 Skądka ta òpòwiesc? Aùtorowie òpòwiôdaniów ò swòjim ùtwórstwie

Rozmowę z prof. Danutą Stanulewicz, dr. Grzegorzem Schramkem i dr. Dariuszem Majkowskim poprowadzi dr Joanna Ginter

                                                11.40-12.20 Przerwa kawowa

12.20 Warkòwnie „Szkólny-szkólnym”

dr Aleksandra Majkowska, Chcemë sã bawic i ùczëc z Werónką

dr Ewa Andrzejewska, „Leno ti, chtërny wanożą, nowé stegnë nalézą” – miejsca i zdarzenia na Zaklãti stegnie Jerzego Sampa

mgr Anna Cupa, Gadôj dzãka czëtaniu.Ùdbë na kaszëbsczé konwersacje

UWAGA.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek na stoisku z szeroką ofertą wydawnictw regionalnych (możliwość wystawienia faktury przelewowej).