Pierwszy kaszubski podręcznik dla młodych

Pierwszy kaszubski podręcznik dla młodych

Dom Kaszubski w Gdańsku 29 stycznia 2013 roku


29 stycznia 2013 r. (wtorek) w Domu Kaszubskim w Gdańsku przy ul. Straganiarskiej 21-23 (siedziba główna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego) o godz. 17 odbędzie się prezentacja podręcznika do nauki języka kaszubskiego Jô w Kaszëbsczi, Kaszëbskô w swiece autorstwa Felicji Baska-Borzyszkowskiej i Wojciecha Myszka.

Jest to pierwszy, pełnoprawny podręcznik do nauki języka kaszubskiego, adresowany do uczniów szkół średnich (ponadgimnazjalnych). Mimo, że od ponad 20 lat prowadzone jest nauczanie języka kaszubskiego w szkołach średnich,  uczestniczący w tym uczniowie nie mieli możliwości korzystania z podręczników do tego przedmiotu, gdyż takich podręczników po prostu nie było.

Wydany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie podręcznik szeroko ukazuje dorobek kulturalny Kaszubów, a jednocześnie przedstawia go na tle innych kultur. Autorom Jô w Kaszëbsczi, Kaszëbskô w swiece udało się z powodzeniem stworzyć nie tylko pierwszy, ale także naprawdę udany podręcznik do języka kaszubskiego, który uwzględnia potrzeby młodych ludzi odkrywających i „czytających” swoje kaszubskie otoczenie. Godną zauważenia cechą publikacji jest jej strona graficzna, która w edukacyjnym piśmiennictwie naszego regionu stanowi nowość. Na wysoki poziom publikacji bez wątpienia wpłynęły wiedza, koncepcja budowy podręcznika, wykorzystania niezliczonych materiałów oraz pomysł ich wzajemnego zestawienia i wieloletnie doświadczenie w pracy dydaktycznej Felicji Baska-Borzyszkowskiej.

Serdecznie zapraszamy na prezentację podręcznika 29 stycznia, połączoną ze spotkaniem poświęconym dyskusji nad budowaniem oferty dla młodych osób, chcących uczyć się  języka kaszubskiego w szkołach.

► podręcznik można już pobrać w dziale PODRĘCZNIKI