Piaseczno Folklor Festiwa

W dniu 25 sierpnia 2018 roku kolejny raz rozpocznie się Piaseczno Folklor Festiwal – w tym roku związany z obchodami pięćdziesięciolecia ukoronowania koronami papieskimi figury Matki Bożej Piaseckiej Władczyni Kociewia.

Dzień ten upłynie w Piasecznie pod znakiem Walnych Plachandrów – zlotu Kociewiaków. Integralnym elementem Walnych Plachandrów jest wręczanie honorowych tytułów Ambasadora Kociewia i wyróżnień Perełki Kociewia. Kapituła postanowiła o nadaniu tytułu Ambasadora Kociewia Wojciechowi Cejrowskiemu – w kategorii indywidualnej i pelplińskim Modrakom – w kategorii zespołowej. Perełkami zostali: Patryk Podwojski i Izabela Czogała.

Podczas Walnych Plachandrów zostaną wręczone nagrody w konkursach: Współczesnej Sztuki Ludowej Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich pod tytułem „Matka Boża Piasecka w sztuce ludowej Kociewia” i fotograficznym pod tytułem „Przydrożne kapliczki Matki Bożej na Kociewiu”.

Należy zaznaczyć, że tegoroczne Walne Plachandry odbywają się po raz pierwszy. Jest to impreza nastawiona na integrację Kociewia i Kociewiaków mieszkających w trzech powiatach – świeckim, tczewskim i starogardzkim.