Letnia szkoła kaszubskiego języka powraca!

Czym jest nasza kaszubska letnia szkoła? Jest to 14-dniowy intensywny kurs, gdzie uczestnicy poznają język kaszubski lub doszlifowują go pod okiem profesjonalnej kadry nauczycieli. Osoba biorąca udział w kursie będzie miała możliwość dołączyć do grup początkującej, gdzie jest sposobność nauki języka od podstaw, średniozaawansowanej lub zaawansowanej. Jednak zajęcia z nauki j. kaszubskiego to nie wszystko, co oferuje Letnia Szkoła! W ramach 2 tygodni przewidziane są liczne warsztaty, projekcje filmowe, spotkania z ciekawymi ludźmi zaangażowanymi w rozwój kaszubszczyzny jak i wycieczki, gdzie poznacie niezwykłą i wyjątkową kulturę, historię i tradycję regionu. Wśród atrakcji przewidujemy m.in. spływ kajakowy Zbrzycą, połączony z poznawaniem twórczości literackiej Stanisława Pestki, zwiedzanie muzeów kaszubskich i ważnych miejsc pamięci Pomorza.

Zapisy trwają do 22 czerwca !!!

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy prosimy wysyłać na adres projekty@kaszubi.pl

Miejsce kursu: Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy

Termin: 6 – 19 lipca 2026

Cena: 

Osoby korzystające z noclegu 2000 zł

(Osoby niekorzystające z noclegu:  1400 zł )

 

Nr konta: 85 1020 1811 0000 0402 0123 9185

Nazwa odbiorcy: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, ul. Straganiarska 20-23, 80-837 Gdańsk.

 

Program obejmuje:

-120 godzin kursu (teoretycznego i warsztatowego)

-wyżywienie

-nocleg

-wyjazdy studyjne (wraz z autokarem i biletami wstępu)

 

 

Ramowy porządek dnia dla uczestników letniej szkoły:

8.00 – 8.45  – Śniadanie w miejscu zakwaterowania

8.45  – 13.45 – Zajęcia z języka kaszubskiego

14.00 – 14.30 Przerwa obiadowa

15.00 – wykłady/warsztaty/ spotkania z animatorami kultury kaszubskiej

ok. 19.00 kolacja

Przykładowy plan wycieczek, który realizowaliśmy w ramach XI edycji Letniej Szkoły Języka Kaszubskiego w 2025 r.:

I. Spływ kajakowy Zbrzycą na odcinku Leśno-Rolbik, poświęcony pamięci Stanisława Pestki (pseud. Jan Zbrzyca, polski dziennikarz, poeta i działacz kaszubski) oraz udział w jednym z koncertów w ramach Acco World Music Festival Sulęczyno;
II. Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach;
III. Muzeum “Nasze Młynarstwo” w Gołubiu, Kamienne Kręgi w Węsiorach;
IV. Twierdza Wisłoujście, Muzeum Gdańska;
V. Opera Bałtycka w Gdańsku (kaszubskojęzyczny spektakl „Wòlô Bòskô”)
VI. Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach (50. edycja Jarmarku Wdzydzkiego).

Projekt został zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji