Egzamin ze znajomości języka kaszubskiego na potrzeby nauczania

Egzamin dla nauczycieli ze znajomości języka kaszubskiego na potrzeby nauczania


Informujemy, że od 2012 roku obowiązuje nowy regulamin określający zasady egzaminu ze znajomości języka kaszubskiego na potrzeby nauczania w szkołach i przedszkolach.

► Wymagania egzaminacyjne.pdf

Egzamin pisemny przeprowadzony będzie  14 (czwartek) oraz 23 (sobota) sierpnia 2014 r. od godziny 10.00 (120 minut) w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, al. gen. J. Hallera 14 (aula).

Na egzamin należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, potwierdzoną za zgodność z oryginałem kserokopię dyplomu ukończenia studiów, długopis oraz dowód opłaty egzaminacyjnej. Koszt egzaminu wynosi 500 zł
 
Wpłatę prosimy dokonać na konto Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego: 
85 1020 1811 0000 0402 0123 9185

Osoby chętne na egzamin prosimy o wypełnienie poniższego formularza i przesłanie go drogą mailową.

Na zgłoszenia czekamy do  7 sierpnia 2014.

Czytaj dalej Egzamin ze znajomości języka kaszubskiego na potrzeby nauczania

Już działa poradnia językowa RJK

Internetowa Poradnia Jezyka Kaszubskiego


Jeżeli nie wiesz dlaczego piszemy duch a nie dëch  albo   w Dopełniaczu l. poj.  zapisujemy dokazu, kiedy w Mianowniku l. poj.  jest dokôz

Jeżeli nie jesteś pewien, które sformułowanie jest poprawne: w lece czy òb lato…

zadaj pytanie w INTERNETOWEJ PORADNI JĘZYKA KASZUBSKIEGO,
a członkowie Rady Języka Kaszubskiego rozwieją Twoje wątpliwości!

► Więcej informacji LINK

Zapraszamy do INTERNETOWEJ PORADNI JĘZYKA KASZUBSKIEGO!

Czytaj dalej Już działa poradnia językowa RJK

Warsztaty artystyczne dla dzieci od Art-Baranek

Warsztaty artystyczne dla dzieci od Art-Baranek


 


fot. http://www.art-baranek.com


fot. http://www.art-baranek.com

Pracownia Art-Baranek oferuje nauczycielom i opiekunom do warsztaty przeprowadzane u Państwa.

 

1) Warsztat – Zabawki kaszubskie

Jest to mini wykład 20 min z pokazem slajdów na temat zabawek jakie były na terenie Kaszub i Pomorza. Po nim są warsztaty plastyczne, na których uczestnicy otrzymują drewnianą replikę jednej z takich zabawek i jest ona „postarzana” i ozdabiana.

 

2) Warsztat decoupage

zajęcia z decoupage (technika serwetkowa) w zależności od grupy, które mogą się składać albo z ozdabiania przedmiotów (drewno, szkło, metal) wzorami kaszubskimi z jednoczesnym omówieniem, różnych szkół haftu kaszubskiego lub, ozdabianie wzorów kaszubskich np. biżuterii (kolczyki, broszki, wisiorki), magnesów (wszystko to wyroby drewniane) – wzorami kaszubskimi technika decoupage.

 

3) Warsztaty – nauka przez zabawę

podczas zajęć dzieci mogą się uczyć o herbie i swojej miejscowości oraz stworzyć swój własny herb.

 

4) Malowane łyżki

Tradycje regionu malowane są przez uczestników na drewnianych łyżkach. Podczas tych zajęć uczestniczy dowiadują się o różnych tradycjach i ciekawostkach regionalnych.

 

5) Szyjemy tradycyjne kwiaty

Na tych zajęciach nauczysz się jak uszyć samodzielnie maskotkę z filcu, która ucieszy oko każdego fana tych stworzeń. Jednocześnie nauczysz się praktycznego szycia.

 

Czytaj dalej Warsztaty artystyczne dla dzieci od Art-Baranek

Poszukiwany mistrz języka kaszubskiego!

XII Kaszëbsczé Diktando – Szimbark 2013

Termin: 9 listopada 2013 roku


 

Konkurs znajomości zasad pisowni kaszubszczyzny co roku cieszy się ogromną popularnością. W poprzedniej, jedenastej edycji Dyktanda Języka Kaszubskiego, która odbyła się w Strzepczu, udział wzięło 168 osób.

W konkursie mogą wystartować uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Oddzielne kategorie przewidziano także dla dorosłych, profesjonalistów i nauczycieli j. kaszubskiego.

Zgłoszenia należy składać pisemnie za pomocą załączonego formularza. Zgłoszenie, wypełnione drukowanymi literami, należy przesłać

do 31 października 2013 r. na adres:
e-mail: sekretariat@szkolaszymbark.pl
lub fax 58 684 38 23.

Tegoroczna edycja odbędzie się 9 listopada 2013 r. (sobota) w Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku. Program imprezy dostępny jest tutaj.

Szczegóły konkursu w regulaminie.

Organizatorami konkursu są: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Gmina Steżyca oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë”. Dyktando ma na celu podnoszenie rangi kaszubszczyzny i propagowanie jej pisanej formy, wdrażanie zasad pisowni języka kaszubskiego oraz popularyzację twórczości związanej tematycznie z krajobrazem Kaszub.

Czytaj dalej Poszukiwany mistrz języka kaszubskiego!

Najô mòwa – Program nauczania języka kaszubskiego z elementami wiedzy o regionie

Najô mòwa – Program nauczania języka kaszubskiego z elementami wiedzy o regionie

Opracowanie – Irena Brzustewicz i Halina Winczewska 


I  Etap Szkoły Podstawowej Klasy I-III ► pobierz
Zgodny z założeniami Podstawy Programowej Kształcenia Ogólnego – Rozporządzenie MEN z dnia 23 XII 2008 

Czytaj dalej Najô mòwa – Program nauczania języka kaszubskiego z elementami wiedzy o regionie

Nowe spojrzenie na lekcje kaszubskiego – konferencja na UG

Nowe spojrzenie na lekcje kaszubskiego – konferencja na UG

Terminy: 23 września 2013 roku


Nauczanie języka kaszubskiego oraz własnej kultury i historii (nowy przedmiot od roku szkolnego 2013/2014) to odpowiedzialne zadanie, przed którym nauczyciele regionaliści muszą „stawić czoło”. Wędrowanie po kartach historii, kultury, literatury, krajobrazie Kaszub musi być atrakcyjne i pasjonujące dla uczniów, wypracowanie tych walorów wymaga odpowiedniego przygotowania nauczycieli, dlatego Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego przygotowało dla Państwa konferencje pt. “Nowe spojrzenie na lekcje języka kaszubskiego. Aktywizujące metody nauczania”. Podczas konferencji zaplanowano trzy sekcje poświęcone różnym zagadnieniom.

Pierwsza część dotyczyć będzie organizacji przedmiotu własna kultura i historia w szkole oraz programom nauczania.

W drugiej części dr Ewa Andrzejewska (UG) przedstawi swoja koncepcję metod aktywizujących, następie dr Justyna Pomierska (UG) zapozna Państwa z metodami językoznawczymi w nauczaniu języka kaszubskiego.

W kolejnej sekcji – WARSZTATOWEJ ( do wyboru 1 warsztaty) aktorka Teatru Wybrzeże  Marzena Nieczuja-Urbańska przybliży tajniki sztuki teatralnej; Tomasz Fopke kompozytor, dyrygent,  nauczy  piosenek po kaszubsku, dziennikarka Radia Gdańsk Tatiana Slowi odkryje kulisy audycji radiowych po kaszubsku, Ludmiła Gołąbek, nauczycielka języka kaszubskiego  – zaprosi Państwa na lekcję w terenie – do Katedry Oliwskiej, Anna Miklaszewska , wykładowca w Zakładzie Logopedii UG pokaże jak można zastosować program Powerpoint w tworzeniu pomocy dydaktycznych, Małgorzata Miklaszewska studentka ASP  zaprezentuje współczesna grafikę kaszubsku, a redaktor naczelny „Kuriera Bytowskiego” Piotr Dziekanowski i redaktor naczelny „Pomeranii” Dariusz Majkowski powiedzą jak zrobić gazetkę szkolną czy fotokomiks po kaszubsku.

Zapraszamy do udziału w konferencji.

Karta uczestnictwa ► pobierz 

Program ► pobierz

Czytaj dalej Nowe spojrzenie na lekcje kaszubskiego – konferencja na UG

Konferencja: „Językowy, literacki i kulturowy obraz Pomorza dawniej i dziś”

Konferencja: "Językowy, literacki i kulturowy obraz Pomorza dawniej i dziś"

Termin: 17 września 2013 roku


 


fot. http://www.muzeum.wejherowo.pl/

Zapraszamy do udziału w konferencji zorganizowanej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, która odbędzie się:

– 17 września 2013 roku

– o godz 9:00

– w gmachu Wydziału Filologicznego

 – w sali 3.67  

Czytaj dalej Konferencja: „Językowy, literacki i kulturowy obraz Pomorza dawniej i dziś”

„Kaszubskie Bajania” festyn dla dzieci w Kościerzynie

"Kaszubskie Bajania" festyn dla dzieci w Kościerzynie

Termin: 15 września 2013 roku


 


Zagan Acoustic w studiu Radia Gdańsk

Niedawno w studiu Radia Gdańsk oprawę muzyczną do kaszubskich bajek tworzył Zagan Acoustic. W skład zespołu wchodzą absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, którzy w swojej twórczości inspirują się m.in. muzyką folkową i jazzową.

Artyści stworzyli ilustrację dźwiękową do kaszubskich bajek w interpretacji m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, piosenkarki Natalii Schroeder, wiceprezydenta Gdańska Macieja Lisickiego, prezesa Radia Gdańsk Lecha Parella, prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego, czy gdańskiego fotografa Macieja Kosycarza.

Promocja płyty już wkrótce. 15 września 2013 roku, na Rynku Miasta w Kościerzynie odbędzie się bajkowa impreza, promująca III część „Najpiękniejszych bajek i baśni kaszubskich”, której towarzyszyć będzie wiele atrakcji dla najmłodszych. W programie wydarzenia m.in. gry, zabawy, konkursy dla dzieci, a przede wszystkim występy zespołów dziecięcych. Gwiazdą wieczoru będą Czarodzieje z Kaszub – rockowy zespół występujący z własnym, autorskim materiałem (autorem muzyki i tekstów, oraz realizatorem dźwięku i producentem jest Marek Teterycz). Czarodzieje z Kaszub to jedyny tego typu zespół na Pomorzu.

Kaszubskie Bajania to wspólne przedsięwzięcie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Radia Gdańsk.  Kampania powstała z myślą o dzieciach, aby już od najmłodszych lat zapoznawały się z dziedzictwem kulturowym Kaszub. Celem kampanii między innymi jest podniesienie świadomości w społeczeństwie o roli czytania dzieciom. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zachęca placówki oświatowe, biblioteki i swoje oddziały do organizowania w kolejnych tygodniach spotkań promujących czytelnictwo wśród najmłodszych. Słuchanie bajek to najlepsza metoda, aby rozwijać dziecięcą wyobraźnię, a także by zapoznawać najmłodszych ze światem kaszubskich podań i legend o Stolemach oraz krosniãtach.