W niedzielę 25 września w kościerskim Ogródku Jordanowskim odbył się Bajkowy Festyn Rodzinny, który był inauguracją 11. edycji kampanii społecznej „Kaszubskie Bajania”. Wydarzenie zgromadziło mnóstwo dzieci, które w ramach imprezy mogły wziąć udział w konkursie plastycznym, gdzie rysowały postacie z kaszubskich baśni i legend, warsztatach artystycznych oraz grach z nagrodami.
Imprezę poprowadził Piotr Lessnau, który wraz z prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Janem Wyrowińskim, dyrektorem biura Zarządu Głównego ZKP Łukasz Richertem oraz dyrektorem Kościerskiego Domu Kultury Janem Dittrichem oficjalnie rozpoczęli bajkowy event. Na scenie dzieci i młodzież mogli zobaczyć zespoły tj. ZPiT “Mała Kościerzyna”, kaszubski zespół “Môłi Kaszëbi” z Wąglikowic, „Kalësczi dzôtczi” i poszaleć przy kaszubskiej zumbie wraz z uczennicami ze szkoły w Łubianie pod przewodnictwem swojej szkólnej – Anny Cupy, która krótko po tańcach zaprosiła dzieci do zabawy edukacyjnej dotyczącej genealogii oraz historii kaszubskich książąt i księżniczek. W przerwach między występami dorośli i młodzież recytowali bajki z najnowszej publikacji wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pt. “Kaszëbôjczi” (Ewelina Stefańska przewodnicząca zespołu ds. polityki młodzieżowej Rady Naczelnej ZKP, Zofia Tryba uczennica klasy 5 z Zespół Szkół w Lipuszu, Kamila Wiśniewska absolwentka SP w Kornem, Stanisław Knitter, Jan Dittrich dyrektor Kościerskiego Domu Kultury). Przez cały czas trwania eventu dzieci mogły wziąć udział w warsztatach artystycznych, tj. malowanie figur gipsowych oraz zdobienie twarzy i rysowanie wzorów kaszubskich. Zdecydowana większość dzieci wzięła również udział w konkursie plastycznym pt. „Moja ulubiona bajka, baśń, legenda kaszubska”, w którym można było wygrać edukacyjne gry kaszubskojęzyczne oraz bajkowe publikacje Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Przybyli goście dowiedzieli się również wiele o patronie Roku 2022 Józefie Wybickim od kierownika Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Przemysława Reja, który przybył do Kościerzyny w wspaniałym stroju z epoki życia twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”. Na koniec dzieci mogli posłuchać wywiadu z Kaszubską Influencerką oraz osobiście z Nią porozmawiać i zrobić pamiątkowe selfie.
Każdy z przybyłych najmłodszych otrzymał również promowane podczas eventu kaszubskojęzyczne audiobooki „Kaszubajki” oraz „Pisarze żëją. Zéńdzenié z kaszëbską lëteraturą”.









